PARAMARIBO – Het verruilen van SRD’s voor de Chinese Yuan, (currency swap) is een goede stap van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) om de nationale munt te versterken nu er problemen zijn op de valutamarkt. Maar er moet ook gewaakt worden dat Suriname er geen schuld aan overhoudt. Zo waarschuwt Waddie Sowma, voorzitter van de Vereniging van Economisten (VES).
“Dit is goed om de wisselkoers te helpen stabiliseren (door een lagere vraag naar US dollars, …red.). Maar als de handel tussen Suriname en China niet in evenwicht is, kan Suriname straks een schuld bij China hebben aan het einde van de swap deal”, aldus Sowma.
De CBvS en de People’s Bank of China (PBC) hebben woensdag een valutawissel beklonken. De Moederbank heeft daarbij SRD 520 miljoen beschikbaar gesteld aan haar Chinese tegenhanger in ruil voor 1 miljard Yuan. In een persbericht liet de CBvS weten dat in eerste instantie het doel met deze overeenkomst is om de handel tussen beide landen te vergemakkelijken .
“Voorlopig is dit zeker een verlichting. Importeurs die bijvoorbeeld handelsgoederen en zwaar materieel uit China halen, kunnen daar nu in SRD voor betalen”, legt Sowma uit. Andersom kunnen importeurs in China producten uit Suriname laten halen in hun eigen valuta. Tenminste zolang de voorraad strekt. “Ik maak me wel zorgen over het einde van de overeenkomst wanneer er verrekend moet worden (tussen de PBC en de CBvS). Als er veel meer uit China is gehaald, zullen we het verschil in US dollar moeten betalen”, legt de econoom uit. De landen kunnen ook beslissen om de valutawissel te verlengen aan het einde van de huidige looptijd van drie jaren.
Bron: DWTonline
– http://www.dwtonline.com/laatste-nieuws/2015/03/19/valuta-swap-met-china-kan-ook-nadelig-zijn/